aktualizacja co kwartał
Subskrypcja

Na niniejszych stronach zawarte są między innymi liczne recepty ziołowe pomocne w leczeniu wielu schorzeń, wskazówki dotyczące prawidłowego odżywiania oraz porady na temat sposobów utrzymania równowagi psychicznej i fizycznej...

400 letnie doświadczenia medyczne - bowiem od tylu lat Bonifratrzy
(czyli Dobrzy Bracia) niosą pomoc ludziom chorym na całym świecie.

Barć pszczela ks. dziekana Jerzego Kempy w Bujakowie
"Kącik Apiterapii"
pod redakcją PZP
Historia Zakonu Ojców Bonifratrów

Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie
Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie

 

 

Brat Maciej
Brat Maciej

- zielarz, na codzień udzielający porad w konwencie warszawskim, prezentuje lecznictwo naturalne w Internetowym "Zielniku Klasztornym Bonifratrów"

Z okładki "Praktyczne wskazówki żywienia w zdrowiu i chorobie." wg projektu Piotra Wypycha

Uwaga! Z powodu przerwy wakacyjnej Bracia w WARSZAWIE i w KRAKOWIE nie udzielają porad w m-cu SIERPNIU, przepraszamy! Poradnia będzie czynna we wrześniu.

Ból głowy - terapia lekami pochodzenia roślinnego

to wyjątkowo częsta dolegliwość, a jego przyczyny są różne: migrena, nerwobóle, choroby układu nerwowego, a także schorzenia twarzo-czaszki-oczu, uszu, nosa, zębów. Bóle głowy towarzyszą zwykle zatruciom pokarmowym, zmianom w kręgosłupie szyjnym i innym poważnym schorzeniom: zapaleniu opon mózgowych, depresji, nadciśnieniu. Także z powodu przemęczenia, niewyspania, irytacji boli głowa i to niekiedy bardzo dotkliwie. Jak reagowć na ból głowy? Najważniejsze - spróbować znaleźć przyczynę. Czasem wystarczy krótki sen, spacer, ćwiczenia relaksujące. Warto jednak unikać częstego błędu - nadużywania tabletek przeciwbólowych, które mogą doprowadzić do przyzwyczajeń, zatrucia, a czasem spadku możliwości intelektualnych. Tradycyjne możliwości farmakoterapii często w przewlekłych schorzeniach bólowych są stale jeszcze ograniczone. Stąd wydaje się celowe rozważenie możliwości uzupełniania dotychczasowej terapii lekami pochodzenia roślinnego. Fitoterapia daje kilka niewątpliwych korzyści. Zapobiega w pewnym stopniu chorobom mózgowo-naczyniowym, nie powoduje uzależnień lekowych, dzięki zastosowaniu roślinnych środków przeciwbólowych zamiast związków pochodzenia syntetycznego.

anchusa_arvensis.gif (4937 bytes) paeonia_officinalis.gif (15596 bytes) ononis_spinosa.gif (12087 bytes)

oślinne środki przeciwbólowe:

Kora Wierzby (Cort.Salicis)
Składnik kory wierzbowej, salicyna, przechodząca w organiźmie w kwas salicylowy, jest uważana za wiodącą substancję o działaniu przeciwbólowym szczególnie w bólach głowy.

Lepiążnik różowy (Petasites Officinalis Syn. Hybridus)
Badania właściwości leczniczych lepiążników prowadzone w Niemczech wykazały, że związki czynne zawarte w tym surowcu działają uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy oraz tonizująco na czynności układu nerwowego autonomicznego.

Zastosowanie - 3 razy dziennie po 1-2 kapsułek PETADOLEXU. Preparat zawierający zagęszczony wyciąg z korzenia lepiążnika daje korzystne efekty lecznicze m.in. u pacjentów z migreną.

Złocień marune (Tanacetum Parthenium)
Niedawno na angielskim rynku farmaceutycznym pojawiła się roślina lecznicza o nazwie FEVERFEW, reklamowana jako lek przeciwko migrenie. Regularne spożywanie świeżych liści zmniejsza częstotliwość i siłę ataków migrenowych. Polskim lekiem jest SUCCUS TANACATI, produkowany przez Herbapol.

Czarci pazur (Hirpagophytum Procumbens)
Surowiec pochodzi z Afryki Południowej. Rozpowszechniony jest głównie przez firmy niemiecki, pod nazwą TEUFELSKRALLE-TEE. Oferowany jest również w postaci tabletek, kapsułek, nalewek, maści i ampułek! Ma zastosowanie w postrzałach, nerwobólach i bólach głowy.

Miłorząb japoński (Ginkgo Biloba)
Występujące wraz z miażdżycą dolegliwości starcze powodują zaburzenia krążenia obwodowego i mózgowego, które próbuje się leczyć środkami pobudzającymi krążenie. Wśród środków roślinnych są to przede wszystkim preparaty ze standaryzowanym wyciągiem z miłorzebu japońskiego. Wyniki eksperymentalnych badań laboratoryjnych i prób klinicznych potwierdzają bezsprzeczną skuteczność ekstraktów miłorzebu japońskiego w zaburzeniach czynności mózgu z objawami towarzyszącymi, którymi są np:
zawroty głowy, osłabienie pamięci, szum w uszach, bóle głowy, zmienność nastrojów, leki.

Preparaty:

  1. Ginkgo Biloba - 3x dziennie po 1/2 łyżeczki od herbaty;

  2. Bilobil - 3x dziennie po 1 tabletce;

  3. Memoplant - 3,4x dziennie po 1 tabletce;

W ziołolecznictwie bonifratrów w Łodzi, Warszawie i Krakowie są dostępne proszki przeciwbólowe - w razie bólu 1-2 proszki należy popić obficie ciepłem mlekiem lub wodą - i Venol, który działa na krążenie mózgowe i obwodowe.

Medycyna naturalna w walce z bólem głowy:

A oto kilka sugestii stosowanych przez medycynę naturalną, które pomogą w leczeniu bólu głowy:

W napięciowych bólach głowy najważniejsza jest profilaktyka, wzmocnienie mięśni karku i szyi, zmiana pozycji w pracy, częste rozluźnienia napięć mięśniowych. Korzystna jest terapia manualna.

Mieszanki ziołowe, które łagodzą ból głowy: g
ziele jemioły 50
liść melisy 50
owoc głogu 50
kwiat lipy 20
szyszki chmielu 20
koszyczek rumianku 20
lub koszyczek rumianku 100
kwiatostan lipy 100
liść melisy 50
ziele dziurawca 50
liść mięty pieprzowej 50
ziele jemioły 50
ziele nostrzyka 50

Zioła zemleć, wsypać łyżkę stołową na szklankę wrzątku, parzyć pod przykryciem 20 min., przecedzić.

Pić 2 x dziennie po jedzeniu, nie słodzić.

Ososby cierpiące na migrenę winny prowadzić regularny tryb życia i zważać na dietę. Do pokarmów wywołujących niekiedy migrenę zalicza się: kakao, czekoladę, owoce cytrusowe i bób.

Przy niektórych bólach głowy doradza się okłady z octu. Należy jednak bardzo uważać, aby nie przesadzić i nie spowodować oparzeń czoła, Można też czoło, skronie i kark smarować 2 razy dziennie maścią nagietkową. Sokiem z cytryny skropić pieluchę czy ręcznik i owinąć głowę na 1 godzinę. Powtarzać przez 10 dni.

Bursztyn
Zaleca się przy bólach głowy złote krople bursztynu.

W przypadku zmęczenia lub bólu głowy należy potrzeć kark, nadgarstek i skronie nalewką z bursztynu. Jeśli nie mamy nalewki, wystarczy potrzeć w tych miejscach, gdzie wyczuwamy puls, kawałkiem nie oszlifowanego bursztynu.

Sporządzanie nalewki:
Nieoszlifowany bursztyn zalewamy spirytusem do takiej wysokości, aby warstwa bursztynu znalazła sie pod płynem. Tak zalany powinien odstać nie krócej niż 2 tygodnie. Następnie należy go wyjąć. Wykorzystany bursztyn można zalać ponownie spirytusem po rozdrobnieniu. Czynność tę należy powtórzyć trzykrotnie.

Aloes
Bóle głowy różnego pochodzenia możemy wyleczyć nalewką z aloesu.

to sposób przyrządzania:
500g mielonego aloesu (stosować co najmniej 3-letni i nie podlewać przez 5 dni przed ścięciem), 500g miodu, 500g czerwonego wina o mocy 16-19%.

Wszystkie składniki włożyć do szklanego słoja (z ciemnego szkła) dokładnie wymieszać i postawić w chłodnym miejscu. Słój koniecznie zamknąć i uszczelnić. Po upływie 5 dni mieszanka zdatna jest do picia.

Lek przyjmuje się: przez pierwsze 5-7 dni - 3x dziennie na godzinę przed jedzeniem 1 łyżeczkę.

Po 5-7 dniach w dalszym ciągu 3x dziennie na godzine przed jedzeniem 1 łyżke stołową. Minimalny okres leczenia trwa od 2 do 3 tygodni.

Glinka - zalecana jest przede wszystkim ludziom starszym. Zażywać 1 łyżeczkę glinki rozpuszczonej w wodzie 1 raz dziennie. Kataplazmy (okłady) z glinki na czoło (zimne) i na kark (ciepłe) przez jedną godzine uśmierzają bóle głowy.

Herbata z pokrzywy zwyczajnej (utrica Dioico) - jedna kopiasta łyżeczka na 1/4 litra wody. Zalać wrzątkiem, postawić na krótko do naciągnięcia.

Pierwiosnek lekarski (Primula Officinalis) - 1 kopiastą łyżeczkę kwiatów zaparza się w 1/4 litra wody i zostawić na krótko do naciągnięcia. Przy alergii zachować ostrożność.

Zioła Szwedzkie. Należy wykonać okład. Nasączyć wate, wcześniej natłuścić, położyć kawałek folii, aby nie pobrudzić bielizny, i przymocować np. Bandażem. Okład trzymać od 1 do 4 godzin. Jeżeli pacjent dobrze znosi okład, można go również pozostawić na noc.


Red. stron WWW:
ProMARCOS
ul. Dąbrówki 16
40-081 Katowice - Centrum
tel./fax: (0 32) 253-92-90
Serdecznie dziękujemy
Bratu Maciejowi
i Bratu Mariuszowi
za życzliwą pomoc przy realizacji "Zielnika Klasztornego Bonifratrów"

Podziękowania składamy także na ręce Pana Prezesa Polskiego Związku Pszczelarskiego i wszystkim Osobom, które przyczyniają się do podnoszenia walorów "Zielnika..."

Korespondencja - promark@promarcos.com.pl
E-mail


Copyright ProMARCOSSerwer ProMARCOS